Dlažby z přírodního kamene jsou vhodným okrasným prvkem. Dlážděná kamenná cesta či dlážděný kamenný chodník jsou velmi praktickým řešením úpravy venkovních ploch. Při pokládce dlažby z přírodního kamene je možné kombinovat různé druhy kamene a vytvářet tak esteticky zajímavé mozaiky či dokonce obrazce.
Ve srovnání zámkové dlažby s zámkovou dlažbou má žulová dlažba jisté výhody. Na zámkovou dlažbu dává výrobce záruční dobu 20 let, oproti tomu je žulová dlažba "nezničitelná".
Nezničí ji ani pojezd nejtěžší techniky s pásy. Rozdíl je také v nasákavosti. Pokud Vám vyteče například olej z auta, žulová dlažba olej nenasákne. Zámková dlažba se již oleje nezbaví.
Žulová dlažba se těží v několika lokalitách a v každé má dle žíly jiný odstín od světle modré přes tmavou až po hnědou. Barva žíly se může lehce měnit, proto se musí počítat s tím, že slabý odstín barvy je přípustný.
Žulová dlažba se štípe z bloků, tzn., že její hrany jsou ostré. Proto např. u bazénu, kde se chodí většinou naboso, nemusí být tato dlažba tím nejlepším řešením. V žulové dlažbě jsou také větší „spáry“, které vznikají většími nerovnostmi kostky.
Realizace je dost podobná té popsané v sekci zámková dlažba.
Některé druhy dlažeb mají několik způsobů kladení:
Pouze povrch většiny ploch z přírodních dlažeb je výrazně hrubší než ze zámkové dlažby.